Wycieczka do Swarzewa

Ledwo ochłonęliśmy po prowadzeniu warsztatów, a już czekała na nas kolejna przygoda. Kolejnego dnia (24.05.2018), zerwaliśmy się rankiem aby dojechać do Swarzewa. Po dotarciu na miejsce i 40 minutowym spacerze trafiliśmy do Oczyszczalni Ścieków, w której czekał na nas Pan Stanisław Cytawa. Opowiedział nam o historii zakładu i co się działo ze ściekami oraz środowisku Zatoki Puckiej przed jego wybudowaniem. Następnie oprowadził nas po laboratorium oraz pokoju kontrolnym. Wytłumaczył ile urządzeń musi pracować oraz obserwować przepływ ścieków, aby cały proces przebiegał poprawnie. Kolejnym punktem był spacer po zewnętrznym obszarze zakładu. Zobaczyliśmy gdzie magazynuje się ścieki i poddaje się je procesowi napowietrzania, magazyn biogazu, magazyn kompostu czy składowisko tłuszczu oraz wiele innych miejsc. Każde z nich było opatrzone komentarzem przez Pana Stanisława, któremu serdecznie dziękujemy za przyjęcie nas tego dnia.

Po udanej wycieczce zdecydowaliśmy wybrać się na Hel. Zakupiliśmy bilety i pojechaliśmy spontanicznie ku przygodnie. Niestety, podczas tego wyjazdu nie udało nam się wejść do fokarium, więc wylegiwaliśmy się na plaży. (Zdjęcia znajdują się w Galerii)

Tydzień później reprezentacja KNOŚ odwiedziła foczki w Fokarium im.Krzysztofa Skóry na Helu.

Światowy Dzień Ziemi – Centrum Nauki EXPERYMENT

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni odbyły się ekowarsztaty, na których mieliśmy okazję zobaczyć, jak przez zabawę można kształtować świadomość ekologiczną zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Odwiedziliśmy kilka stanowisk recyklingu niepotrzebnych ubrań, komponowania naturalnych środków czystości i kosmetyków oraz mieliśmy okazję porozmawiać z Panią z Detoxed Lifestyle Challenge o tym, jak małe zmiany w naszym życiu mogą wpłynąć na poprawę stanu środowiska i naszego zdrowia.

Po warsztatach udaliśmy się na wykład pt. “Mikroplastik-Makroproblem” z cyklu Science Cafe, który poprowadziła Pani dr hab. Dorota Burska, Prof. UG. Podczas wykładu mieliśmy okazję dowiedzieć się, że produkowany masowo plastik trafia do środowiska jako odpad, którego powolny proces degradacji powoduje, że drobne cząstki na długo pozostają w zbiornikach wodnych stanowiąc zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla ludzi. Mikroplastiki dodawane w procesie produkcji do kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała oraz drobne włókna z tkanin sztucznych spłukiwane do systemu kanalizacyjnego stanowią poważny problem, ponieważ badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie 130 ton mikroplastiku trafia z kosmetyków do ścieków, a ponieważ system ich oczyszczania nie jest wystarczająco efektywny, aż 40 ton trafia do Bałtyku każdego roku.

Po tym interesującym wykładzie i gorącej dyskusji, poprowadzono warsztaty, na których mieliśmy okazję m.in. zobaczyć pod mikroskopem próbki mikroplastiku w różnej postaci w dostępnych na rynku konsumenckim produktach. Ponadto mogliśmy, zweryfikować ile opakowań produktów zostało wykonanych z niewłaściwie przeznaczonego tworzywa – o tym dowiecie się z jednego z naszych kolejnych postów. 🙂

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć tutaj:  
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10156569440749589.1073741996.253909884588&type=1&l=b9e29bd061

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku

W dniu 7.02.2018r. wybraliśmy się do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego na wykład pt. “Ssaki morskie Bałtyku”. Podczas prowadzonej lekcji została sprawdzona nasza wiedza o gatunkach ssaków morskich, a szczególnie tych ,które występują w Bałtyku. Dowiedzieliśmy się ciekawostek dotyczących fok, co to jest trening medyczny czy jak odróżnić morświna od delfina. Nie mogło zabraknąć też informacji o gatunkach lądowych – mieliśmy okazje zobaczyć prawdziwy kieł słonia czy wziąć węża na ręce. Po przeprowadzonych zajęciach udaliśmy się na spacer po śnieżnym ZOO. Odwiedziliśmy nowo narodzone lwiątka (listopad 2017), żyrafy, małpy, pingwiny, papugi i wiele wiele innych gatunków.
دانلود آهنگ جدید
Gorącą chcielibyśmy podziękowań Pani Sabinie, pracowniczce ZOO za przyjęcie nas oraz organizację wykładu.