Światowy Dzień Ziemi – Centrum Nauki EXPERYMENT

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni odbyły się ekowarsztaty, na których mieliśmy okazję zobaczyć, jak przez zabawę można kształtować świadomość ekologiczną zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Odwiedziliśmy kilka stanowisk recyklingu niepotrzebnych ubrań, komponowania naturalnych środków czystości i kosmetyków oraz mieliśmy okazję porozmawiać z Panią z Detoxed Lifestyle Challenge o tym, jak małe zmiany w naszym życiu mogą wpłynąć na poprawę stanu środowiska i naszego zdrowia.

Po warsztatach udaliśmy się na wykład pt. “Mikroplastik-Makroproblem” z cyklu Science Cafe, który poprowadziła Pani dr hab. Dorota Burska, Prof. UG. Podczas wykładu mieliśmy okazję dowiedzieć się, że produkowany masowo plastik trafia do środowiska jako odpad, którego powolny proces degradacji powoduje, że drobne cząstki na długo pozostają w zbiornikach wodnych stanowiąc zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla ludzi. Mikroplastiki dodawane w procesie produkcji do kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała oraz drobne włókna z tkanin sztucznych spłukiwane do systemu kanalizacyjnego stanowią poważny problem, ponieważ badania na obszarze zlewni Morza Bałtyckiego wskazują, że rocznie 130 ton mikroplastiku trafia z kosmetyków do ścieków, a ponieważ system ich oczyszczania nie jest wystarczająco efektywny, aż 40 ton trafia do Bałtyku każdego roku.

Po tym interesującym wykładzie i gorącej dyskusji, poprowadzono warsztaty, na których mieliśmy okazję m.in. zobaczyć pod mikroskopem próbki mikroplastiku w różnej postaci w dostępnych na rynku konsumenckim produktach. Ponadto mogliśmy, zweryfikować ile opakowań produktów zostało wykonanych z niewłaściwie przeznaczonego tworzywa – o tym dowiecie się z jednego z naszych kolejnych postów. 🙂

Wszystkie zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć tutaj:  
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10156569440749589.1073741996.253909884588&type=1&l=b9e29bd061

خرید هاست سایت بازی انفجار سایت بازی انفجار

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *